Lista aktualności Lista aktualności

Po raz kolejny Nadleśnictwo Polanów zorganizowało konkurs ze znajomości języka angielskiego „HOW DO YOU SPELL IT?”

Nadleśnictwo Polanów po raz kolejny wspólnie z ZSP w Polanowie zorganizowało konkurs z języka angielskiego. Tradycyjnie już przed świętami, w tym roku 20 grudnia, gościliśmy uczestników w Leśniczówce w Rzeczycy. Przyjechali do nas uczniowie z Miastka – ze Szkoły Podstawowej nr 3, Korzybia – z tamtejszej Szkoły Podstawowej, Kępic – z Gimnazjum i z Zespołu Szkół i oczywiście z Polanowa – z Zespołu Szkół Publicznych.

 

Impreza jest zwieńczeniem tegorocznych Dni Różnorodności Biologicznej, które co roku organizuje Nadleśnictwo Polanów. – W tym roku hasło przewodnie to: Las lekiem na wszystkie bolączki, czyli „Forest the cure for all ills” – wyjaśnia Dorota Wójcicka – Popowicz, nauczycielka języka angielskiego w ZSP w Polanowie i współorganizatorka konkursu.

 

– Konkurs jest wieloetapowy. Do nas przyjechali najlepsi, by stoczyć bitwę na słowa. Dla najlepszych z najlepszych przygotowaliśmy cenne nagrody – mówi Iwona Kujawska, specjalista służby leśnej ds. hodowli lasu i edukacji leśnej w Nadleśnictwie Polanów.

 

Do finału, który przeprowadzono w Leśniczówce w Rzeczycy, przyjechali najlepsi z czterech szkół, które potwierdziły udział w konkursie.

 

- I etap odbywał się w szkołach – tam zostali wybrani najlepsi uczniowie – po cztery osoby. I ci uczniowie przystąpili do testu. Musieli się sprawdzić ze znajomości trudnego słownictwa z dziedziny ekologii i środowiska, które znacznie wykracza poza program nauczania. Wymagało to więc od uczniów dodatkowej pracy – mówi Dorota Wójcicka – Popowicz.  Dodajmy, że wśród tych słów był m. in.: kwaśny deszcz, dwutlenek węgla, ekosfera, rozkładalny biologicznie, czy wypadek nuklearny.

Prace oceniało jury, stworzone przez nauczycielki, w składzie: Dorota Wójcicka – Popowicz, Ewelina Schweda, Julita Olejnik, Marta Oczkowska.  

 

Po części pisemnej trzy osoby, które osiągnęły najlepszy wynik, przeszły do części ustnej.  Tu uczestniczki: Magdalena Dworakowska, Amelia Szewc, Aleksandra Frąckiewicz losowały  słowa w języku polskim, które musiały przetłumaczyć  i literować w języku angielskim, aż do popełnienia błędu. Po tej części dziewczęta wymienione wcześniej w odpowiedniej kolejności, zajęły kolejno I, II i III miejsce.  


Ponadto uczniowie z każdej szkoły musieli przygotować projekt – prezentację (tzw. lapbooka, czyli książka na kolanach), za który dana szkoła uzyskuje dodatkowe punkty. Tu liczyła się przede wszystkim pomysłowość. Kolejne miejsca uzyskały: ZS Kępice, ZSP Polanów, SP3 Miastko, SP Korzybie, Gimnazjum Kępice.

 

W konkursie uczestniczyło 15 osób. Oto końcowe wyniki:

pierwsze trzy miejsca zdobyły kolejno – I - Magdalena Dworakowska; II – Amelia Szewc; III – Aleksandra Frąckiewicz; i kolejne – IV – Natalia Laska; V – Julia Urbańska; VI – Agata Kabulska; VII – Sandra Czaprewska; VIII – Filip Prendecki; IX – Patrycja Brzozowska; X – Kamil Follehr; XI – Amelia Płaczkowska; XII – Igor Wójcik; XIII – Magdalena Hełminiak; XIV – Oliwia Narkowicz; XV – Zuzanna Leszczyńska.  

 

- Cieszę się, że po raz kolejny udało nam się zorganizować imprezę, która przyciągnęła młodzież chętną do tego, by sprawdzić się zarówno ze znajomości języka angielskiego, jak i z zagadnień z zakres słownika ekologiczno – leśnego. Zadanie nie było łatwe, ale uczniowie pokazali doskonały poziom – komentuje Jacek Todys, nadleśniczy Nadleśnictwa Polanów. – Dziękuję  wszystkim za udział i oczywiście zapraszam za rok.

Baza noclegowa RDLP w Szczecinku Baza noclegowa RDLP w Szczecinku