Asset Publisher Asset Publisher

XI Dni Różnorodności Biologicznej Polanów 2019. Warsztaty naukowe – jak zawsze owocne

Zakończyliśmy tegoroczne warsztaty naukowe, które odbyły się w dniach 5 – 7 czerwca w ramach Dni Różnorodności Biologicznej na terenie Nadleśnictwa Polanów. Byliśmy w Leśnictwie Dadzewo i Zacisze. Zajmowaliśmy się rozpoznawaniem gatunków flory i fauny na powierzchniach. Działaliśmy również na terenie Leśnictwa Żytnik i Rzeczyca. Badaliśmy m .in. łęgi źródliskowe. Nasi goście – naukowcy z Poznania, Krakowa, Olsztyna, a także Słupska, mieli okazję do prowadzenia ciekawych obserwacji; do naukowych rejestrów trafiły kolejne ciekawe pozycje; niektóre okazy zostaną poddane badaniom.

- Tu możemy spotkać ludzi różnych profesji, leśników praktyków. Wzajemnie wiele się od siebie uczymy. Wymieniamy się wiedzą, to bardzo cenne doświadczenie – komentują nasi goście.

 

Od lat na warsztaty naukowe przyjeżdża Barbara Kudławiec, mykolog z Poznania. – Penetracja terenu okazała się bardzo owocna. Dopisała na torfowiskach hełmówka - Galerina paludoza oraz popielatek torfowiskowy, który jest związany z mchem torfowca – mówi Barbara Kudławiec. – Bardzo dopisała też urodziwa grzybówka szpilkowa. Są też takie kolekcje, które wymagają dalszego badania i oznaczenia.

 

Botanik Zbigniew Sobisz z Akademii Pomorskiej w Słupsku również jest stałym bywalcem warsztatów naukowych organizowanych przez Nadleśnictwo Polanów. – Odwiedziliśmy siedliska naturowe ładnie wykształconych łęgów – to zbiorowiska leśne wzdłuż cieków wodnych. Naprawdę pięknie zachowane. Znaleźliśmy stanowisko wawrzynka wilczełyko, który owocuje i obok niego także owocujący czworolist. To gatunki rzadkie i chronione. Sporo było gatunków charakterystycznych dla wilgotnych terenów. Znaleźliśmy  też storczyka - kukułka Fuchsa, to rzadki okaz, ale w okolicy Polanowa pojawia się w kilku miejscach.  Zaobserwowaliśmy też niebezpieczne zjawisko – ekspansję kroplika żółtego – to gatunek, który lubi bardzo dominować. W Wiedniu w 1842 na wystawie roślin ozdobnych zdobył drugą nagrodę, a dziś Unia Europejska każe go wycinać. To gatunek silnie dominujący nad innymi roślinami, przez to szkodliwy.

 

- Część materiału który zebrałem, zostanie poddany badaniom laboratoryjnym. Jest kilka bardzo interesujących gatunków – mówi Rafał Szymczyk, lichenolog z Olsztyna. – Myślę, że będzie się czym pochwalić. Spodziewam się, że wśród znalezionych okazów  jest przystrumycznik - listkowaty rzadki porost przywiązany do dobrze zachowanych zbiorowisk leśnych. Z rzadszych - misecznica wytworna, który rośnie głównie na korze buków. I wiele, wiele innych. Ale na dokładne informacje trzeba jeszcze poczekać.  

 

Podczas warsztatów naukowych odbyło się też – jak co roku - spotkanie z dziećmi. Odwiedziły nas przedszkolaki z Przedszkola w Polanowie, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bobolicach i z OREW w Bobolicach, które miały okazję wziąć udział w interesującej lekcji przyrody.

 

- Dziękujemy wszystkim za udział w kolejnej edycji warsztatów naukowych, zarówno naukowcom, którzy po raz kolejny zaszczycili nas swoją obecnością, jak również przedszkolakom, uczniom i podopiecznym OREW, którzy do nas przyjechali  - mam nadzieję, że dla nich to także był owocny dzień, bogaty w wiele nowych doświadczeń - mówi Jacek Todys, Nadleśniczy Nadleśnictwa Polanów.

 

Jak zawsze zwieńczeniem będzie publikacja naukowa, która powstanie w ramach podsumowania tegorocznych Dni Różnorodności Biologicznej.