Aktualności Aktualności

Powrót

Kolejny etap reintrodukcji rdestniczki gęstej

Kolejny etap reintrodukcji rdestniczki gęstej

Leśnicy z Nadleśnictwa Polanów wspólnie z Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie, przy udziale ekspertów z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, przeprowadzili kolejny etap reintrodukcji rdestniczki gęstej. W sumie wysadzono 1000 roślin.

Pierwszy etap był prowadzony na terenie Nadleśnictwa Polanów w ubiegłym roku.

Kilka lat musi upłynąć, by można było jednoznacznie stwierdzić, czy rdestniczka poradziła sobie w otaczającym ją środowisku. W tym czasie specjaliści będą prowadzić nadzór nad programem.
Ostatnie miejsce występowania w naszym regionie rdestniczki stwierdzono w okolicach Miastka w latach 80. Roślina ta została stopniowo wyparta przez inne obce gatunki, jak np. moczarka kanadyjska. Teraz trwają prace nad jej przywróceniem.

Reintrodukcja to ponowne wprowadzenie na stare miejsca bytowania rodzimych gatunków zwierząt i roślin, kiedyś tam żyjących. Rdestniczka gęsta występuje zarówno w wodach płynących, jak i stojących. Rośnie na dnie torfowym lub piaszczystym. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Występuje w Europie Zachodniej, rzadko w środkowej i południowej oraz miejscami w Azji Mniejszej i Afryce północno-zachodniej. W Polsce notowana w minionych kilkudziesięciu latach na pojedynczych stanowiskach na Pomorzu. Na stanowiskach występuje nielicznie i zanika z powodu zanieczyszczania wód i prac hydrotechnicznych. Uznany za gatunek krytycznie zagrożony w Polsce, wymieniany także w czerwonych księgach Niemiec, Czech, Słowacji, Białorusi. Gatunek objęty prawną ochroną gatunkową.

Reintrodukcja rdestniczki gęstej prowadzona jest przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie w ramach projektu LIFEDrawaPL, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu finansowego LIFE+ oraz przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.


Nadleśnictwa i inne

 

 

Polecamy Polecamy