Aktualności Aktualności

Powrót

Narada techniczno – gospodarcza w Nadleśnictwie Polanów

Narada techniczno – gospodarcza w Nadleśnictwie Polanów

22 listopada (b.r.) w sali w leśnego pensjonatu w Rzeczycy odbyła się narada podsumowująca końcowy etap sporządzania Planu Urządzania Lasu dla nadleśnictwa Polanów na lata 2017-2026. Naradę zwołał dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku, a uczestniczyli w niej: przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku, wykonawcy Planu Urządzenia Lasu (Krameko),  Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, Zakładu Ochrony Lasu w Szczecinku, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie, organizacji społecznych („Matecznik", „Towarzystwo Ekologiczno-Kulturalne", „Hereditas Pomeraniae"), przedstawiciele samorządu lokalnego, zakładów przetwarzających drewno oraz  pracownicy nadleśnictwa.

Spotkanie prowadził zastępca dyrektora RDLP w Szczecinku ds. gospodarki leśnej dr inż. Tomasz Skowronek. Na początku spotkania został wygłoszony referat nadleśniczego nadleśnictwa Polanów dotyczący omówienia gospodarki leśnej  w minionym okresie (poprzednim PUL 2007-2016), który przedstawił nadleśniczy Jacek Todys. Następnie głos zabrał kierownik Zakładu Ochrony Lasu w Szczecinku Stefan Perz, który omówił możliwe problemy związane z prowadzeniem gospodarki leśnej w obliczu zagrożeń związanych ze wzrostem szkód w drzewostanach od czynników biotycznych (owady, zwierzyna, grzyby patogeniczne). Następnie głos zabrali przedstawiciel wykonawcy– Andrzej Krawiec i Łukasz Wiącek. Ustalenia prac urządzeniowych wskazują na wyjątkową specyfikę Nadleśnictwa Polanów, które można scharakteryzować jako nadleśnictwo o pewnych cechach górskich. Świadczyć o tym może duży udział gatunków uznanych za panujące (ponad piętnaście gatunków) oraz wysoki przyrost miąższości na jednostce powierzchni, znacznie wyższy od przeciętnego przyrostu w innych nadleśnictwach niżowych.

W nadchodzącym dziesięcioleciu leśnicy  z Polanowa będą mieli bardzo dużo pracy: wielkość użytków rębnych oszacowano na ponad 854 tys. m3, a użytki przedrębne to około 420 tys. m3. Łącznie więc, w następnym dziesięcioleciu pozyskiwać będziemy średnio  127 tys. m3/rocznie. Również zadania związane z hodowlą lasu będą wyjątkowo wysokie: do odnowienia lasu będzie ponad 2.7 tys. ha lasu. Tak wysokie pozyskanie i wielkość prac hodowlanych wynikają głównie z kumulacji drzewostanów rębnych, gdzie uzyskano już satysfakcjonujące odnowienie (naturalne lub sztuczne) i należy uprzątać drzewostan macierzysty.

W kolejnej części głos zabrał głos Tadeusz Szmalec, który omówił Program Ochrony Przyrody i Prognozę oddziaływania projektu PUL na środowisko. Po przedstawieniu referatów był czas na ciekawą i momentami żywiołową dyskusję, która świadczyła, że temat opracowania Planu Urządzenia Lasu, jest niezwykle istotnym zagadnieniem zarówno dla leśników, jak też dla innych zaproszonych gości związanych z lokalnych środowiskiem.


Nadleśnictwa i inne

 

 

Polecamy Polecamy