Aktualności Aktualności

Powrót

Rada Naukowa LKP z udziałem Nadleśnictwa Polanów

Rada Naukowa LKP z udziałem Nadleśnictwa Polanów

W czwartek (11 października) przedstawiciele Nadleśnictwa Polanów uczestniczyli w Radzie Naukowej Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Środkowopomorskie. Przypomnijmy, że LKP tworzą Nadleśnictwa Polanów, Warcino i Karnieszewice.

W tym roku gospodarzem było Nadleśnictwo Warcino, które zorganizowało spotkanie w miejscowości Obłęże. 
W programie był m. in. wykład doktora Kamila Bielaka, który mówił o współpracy Nadleśnictwa Polanów z Wydziałem Leśnym SGGW.

Rada Naukowa ma za sobą kolejny rok pracy. Spotkanie służyło podsumowaniu działań poszczególnych nadleśnictw LKP.

- W ostatnim roku w dużo większym stopniu wykorzystujemy w lasach naukę, pracę naukową. W ogóle w ostatnim czasie dużo więcej dyskutuje się o badaniach naukowych i ich wykorzystaniu w naszej branży – mówi Jacek Todys, nadleśniczy Nadleśnictwa Polanów. – To wiąże się z systemem oceny uczelni. Bo uczelnie dostrzegają korzyści płynące ze współpracy z nami, to dla uczelni dodatkowe punkty do akredytacji.

Przedstawiciele Nadleśnictwa Polanów mówili na spotkaniu także o realizacji kolejnej edycji Dni Różnorodności Biologicznej i towarzyszących im akcjach oraz imprezach. Tych było łącznie 24. To przede wszystkim działania na rzecz ekologii, ochrony środowiska, a także edukacji społeczeństwa. To również współorganizacja imprez sportowych i rekreacyjnych z udziałem mieszkańców.

- Wśród naszych dokonań możemy wymienić wykorzystanie dronów do szacowania szkód łowieckich – mówi nadleśniczy Jacek Todys. – W tym zakresie możemy mówić o sukcesie na miarę ogólnopolską. W terenie udało nam się np. zweryfikować zgłoszone szkody i porównać je z tymi występującymi na tym terenie, ale objęte wcześniej suszą. Badania pokazały, że te tereny są spójne, niemal pokrywają się. System badań musi być jednak udoskonalony pod względem analizy komputerowej wskazanego terenu.

Na liście działań możemy również wymienić m.in. Seminarium i szkolenie pn. „Wykonywanie cięć w czyszczeniach wczesnych i późnych; Zajęcia dydaktyczne dla studentów; Wizyta przedstawicieli nauk leśnych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie - prof. dr. hab. Michała Zasady, dr. inż. Arkadiusza Gruchały i dr. inż. Karola Bronisza; Spotkanie w Gospodarstwie Szkółkarskim w Rzeczycy.

Nadleśnictwa i inne

 

Polecamy Polecamy