Aktualności Aktualności

Powrót

Wyjazd szkoleniowy służby leśnej

Wyjazd szkoleniowy służby leśnej

12-14 września uczestniczyliśmy w wyjeździe szkoleniowym do Leśnego Zakładu Doświadczalnego SGGW w Rogowie i Nadleśnictwa Zagnańsk. W pierwszym dniu szkolenia oglądaliśmy powierzchnie badawcze, na których prowadzone były m.in. zabiegi hodowlane na uprawach i młodnikach dębowych z udziałem grabu, lipy. Podziwialiśmy również zabiegi hodowlane w drzewostanach starszych: dębowych i sosnowych z różnymi domieszkami produkcyjnymi i biocenotycznymi. Szkolenie prowadził prof. Tadeusz Andrzejczyk; było niezwykle interesująco.

W kolejnym dniu odwiedziliśmy Nadleśnictwo Zagnańsk, gdzie dzięki uprzejmości gospodarzy mogliśmy zapoznać się ze specyfiką prowadzenia gospodarki leśnej w drzewostanach jodłowych. W niezwykle ciekawy sposób przedstawiono nam, w jaki sposób hodować jodłę. Ciekawostką dla nas był - wydawałoby się prozaiczny problem – kradzież stroiszu jodłowego. Okazuje się, że ten proceder rozwinął się na tak ogromną skalę, że jest główną bolączką tamtejszych leśników; uprawiany na tak ogromną skalę zagraża nawet trwałości odnowień jodłowych.

Mieliśmy również okazję obejrzeć słynny na całą Polskę dąb „Bartek”.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy Częstochowę, gdzie uczestniczyliśmy w XXII ogólnopolskiej Pielgrzymce Leśników na Jasną Górę pn. „Od 100 lat w służbie Bogu i Ojczyźnie”.

- Wyjazd łączący w sobie aspekty poznawcze, poszerzające zawodowe i osobiste horyzonty, integrację załogi i wzmacnianie międzyludzkich relacji z możliwością uczestniczenia w Pielgrzymce, w której uczestniczyli koledzy leśnicy z całej Polski, na długo pozostanie nam w sercach i pamięci – podsumowuje Tomasz Kurek z Nadleśnictwa Polanów.


Nadleśnictwa i inne

 

Polecamy Polecamy