Aktualności Aktualności

Powrót

Zebraliśmy 2,3 tony nasion buka. To były prawdziwe żniwa!

Zebraliśmy 2,3 tony nasion buka. To były prawdziwe żniwa!

- Zebraliśmy w tym sezonie aż 2,3 tony nasion buka. To bardzo dużo. Zapasów wystarczy nam na około 7 lat – mówi Jacek Todys, Nadleśniczy Nadleśnictwa Polanów. Część nasion została w szkółce, a część została przewieziona do Stacji Nasiennictwa Leśnego w Białogardzie.

- Ten rok był bardzo urodzajny – dodaje Nadleśniczy Jacek Todys. - Od kilkunastu lat po raz pierwszy tak bardzo obrodziły buki, a nasion – także w innych nadleśnictwach na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku - było tak dużo, że my leśnicy mogliśmy  zrobić zapasy na kilka kolejnych lat do przodu.

Tak obfite zbiory cieszą leśników tym bardziej, że w ostatnich latach nasion  buka naprawdę brakowało, był z tym coraz większy problem.

Co ciekawe – do zbiorów nasion buka na terenie niektórych nadleśnictw, w tym także na terenie Nadleśnictwa Polanów, wykorzystany został śmigłowiec.

- Śmigłowiec nadlatywał, żeby wywołać podmuch. Dzięki temu nasiona buka dość szybko spadały na ziemię, nie trzeba było czekać całymi dniami na to, co spadnie na specjalnie rozłożone przez nas siatki – tłumaczy Nadleśniczy Jacek Todys.

To, co spadło, zostało później dokładnie wyzbierane. Na szczęście było akurat sucho i słonecznie, więc nasiona nie były wilgotne. 

W lasach Nadleśnictwa Polanów, siatki zostały rozłożone w dwóch rejonach, gdzie występują buki. - Rozłożyliśmy je łącznie na terenie pół hektara w rejonie Krągu i Leśnictwa Wierzchlas - mówi Nadleśniczy Jacek Todys.

Nadleśnictwa i inne

 

Polecamy Polecamy